ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
Dożynki w Szczytkowicach za nami!
Już od godzin porannych sołtysi przywozili wspaniałe wieńce dożynkowe – w sumie były aż 32 – spośród których komisja wybrała te najpiękniejsze. Widać było ogrom pracy włożonej w przygotowanie tych prawdziwych arcydzieł. Wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły prezentowały się w promieniach słońca, które tego dnia świeciło z pełną mocą. Iście letnia pogoda tylko dodała uroku tej wspaniałej imprezie. Dożynki otworzył barwny pochód z prawdziwą bryczką z końmi, Trzebnicką Orkiestrą Dętą, mieszkańcami sołectw w pięknych, lokalnych strojach oraz z burmistrzem Markiem Długozimą na czele. O godzinie 14 ks. Proboszcz Jerzy Olszówka w asyście ks. Krzysztofa Dorny i ks. Artura Kochmańskiego z parafii w Koczurkach odprawił Mszę św. Podczas ofiarowania mieszkańcy sołectw w uroczystej procesji złożyli bochny chleba i wieńce, które od tego momentu otaczały okazałą scenę. Po Mszy św. włodarz wręczył kilku sołtysom odznaki "Zasłużony dla rolnictwa" i w krótkiej przemowie podziękował za tak piękne, wspólne święto. Od sołtys Szczytkowic Marty Piaseckiej otrzymał chleb dożynkowy. Dziękując za ten dar zachęcił do dzielenia się ofiarowanymi wcześniej chlebami i życzył mieszkańcom Gminy, by nikomu tego daru nigdy nie zabrakło. Chwilę później nadszedł czas na część artystyczną. Prowadzący imprezę Mateusz Stanisz, menadżer kultury z Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu, zapowiedział pierwszą ludową kapelę z Gminy Trzebnica – Marciny z Marcinowa. Publiczność dobrze znała jej charyzmatycznego założyciela – Mariana Kowalskiego. Po Marcinach na scenie zagrali Brzykowianie. W międzyczasie zebrani goście chętnie podziwiali i fotografowali misternie wykonane wieńce. 16 cudownie przystrojonych kramików wiejskich uginało się od domowych potraw i przysmaków, kusząc wszystkich przechodniów. Skosztować można było chociażby różnej maści placków i ciast – nawet szpinakowych!, domowych nalewek, potraw z grilla, pieczonych lub smażonych ziemniaczków, bigosu, chleba ze smalcem i ogórkiem, pierogów, gołąbków... A wszystkie te dania serwowały uśmiechnięte i pogodne mieszkanki wsi – oczywiście w ludowych strojach.
Do dyspozycji dzieci czynne było wesołe miasteczko i kolorowe dmuchańce. Przygotowany był także specjalny, marchewkowy kącik, w którym pociechy mogły pomalować sobie twarze. Na terenie imprezy grasował też Super Kot – maskotka Gminy Trzebnica i ulubieniec jej najmłodszych mieszkańców.
Po południu coraz liczniejszą publiczność rozkołysał Roberto Zucaro, który wykonał zagraniczne przeboje w brawurowy sposób. Po jego występie nadszedł czas na wręcznie nagród za najpiękniejszy wieniec i kramik dożynkowy oraz podziękowań za wakacyjny projekt "Z kulturą w Świat". Po tych pięknych, podniosłych chwilach nadeszła pora na wspólny taniec wszystkich sołtysów. Przy wielkim zainteresowaniu i aplauzie publiczności, w rytm skocznej melodii dwukrotnie zatańczyli "Belgijkę". Ależ to było szaleństwo! :) Po tańcach na scenie pojawił się wyczekiwany tego wieczoru zespół – Blue Cafe. Wokalistka wraz z dwiema tancerkami i zespołem rozgrzały licznie zgromadzoną publiczność, a bisom nie było końca. Po występie gwiazdy do późnych godzin nocnych taneczną zabawę prowadził zespół Fokus.
Dożynki Gminne to z pewnością jedna z najpiękniejszych imprez na całym Dolnym Śląsku. Cechuje ją niepowtarzalny charakter i atmosfera, gdzie folklor i kultura przenikają do serc uśmiechniętych, wdzięcznych ludzi.
Impreza ta nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc licznych sponsorów. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy firmom i osobom prywatnym:
Dorota Łagoda, Jerzy Łagoda - Gumex S.C. Jerzy&Dorota Łagoda
Leszek Stęplowski - Zakład Instalacji Elektrycznych "Kilowat"
Mateusz Dubiel, Daniel Dubiel - Danbud
Sebastian Skóra - P.P.H. Sebtex
Monika Skóra Szydłowska - P.P.H. Amesko Sp. J.
Mariusz Skóra - P.P.H.U. Sanmar
Elżbieta Tarczyńska, Jacek Tarczyński - Tarczyński S.A.
Elżbieta Zielińska, Bogusław Zieliński
Zapraszamy do obejrzenia pięknej galerii zdjęć: