Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 06 grudnia
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

O Bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebnicy działa od 26 listopada 1946 roku. Pracę swą zaczęła od zaledwie setki książek. Początkowo służyła tylko mieszkańcom miasta, ale wkrótce objęła swą działalnością cały powiat trzebnicki, stając się Biblioteką Powiatową. Pierwszą siedzibą biblioteki były dwa pomieszczenia przy ulicy Michała Roli Żymierskiego 14. Kierownictwo biblioteki oraz odpowiedzialne władze sukcesywnie powiększały księgozbiór placówki. Zwiększał się krąg czytelników oraz ilość wypożyczanych przez nich książek. W ciągu swego istnienia biblioteka kilkakrotnie przeprowadzała swoje zbiory. Już od 1947 roku rozpoczęto organizowanie punktów bibliotecznych, które lokalizowano głównie na wsi.

Od 1949 roku można mówić o rozwoju sieci bibliotecznej, którą objęto wszystkie gromady i gminy powiatu. Opiekę nad bibliotekami gminnymi BP sprawowała do 1975 roku, kiedy zlikwidowano powiaty przekształcając bibliotekę w placówkę Miejsko-Gminną. W 1976 roku MiGBP zyskała wreszcie swoją własną siedzibę – oddano do użytku nowy budynek o powierzchni użytkowej 1200 m² , co umożliwiło wprowadzenie długo oczekiwanego wolnego dostępu do półek. Jednocześnie nadano bibliotece imię Jana Kasprowicza. Budynek usytuowany w parku przy ulicy Obrońców Pokoju 4 służył swoim czytelnikom do 1998 roku.

W 1992 roku MiGBP została włączona w strukturę organizacyjną Zespołu Placówek Kultury, a w 1998 roku przeprowadziła się do budynku Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Prusickiej 12. Od stycznia 2015 biblioteka mieści się w trzebnickim Ratuszu - Rynek 1. Obecnie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im Jana Kasprowicza przy GCKiS liczy 49 038 książek.

Biblioteka stale wzbogaca swoją ofertę dla czytelników, gromadzi i wypożycza zbiory w formie tradycyjnej (książki i czasopisma), obecnie  gromadzi także książki audio na płytach CD. Czytelnikom poszukującym najnowszych informacji udostępnia stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

MiGBP prowadzi także działalność kulturalno-oświatową: spotkania z pisarzami, imprezy i konkursy literackie dla dzieci, lekcje biblioteczne dla uczniów szkół terenu gminy Trzebnica.