Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest piątek 04 października
Imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Koncert WAITS 2022 (Konrad Imiela, Adam Skrzypek)

Charakterystyczne kompozycje Toma Waitsa, wraz z polskimi tekstami w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, to punkt wyjścia do muzycznej podróży, w którą zabierze widzów Konrad Imiela z towarzyszącym mu na kontrabasie Adamem Skrzypkiem. Koncert, na który zaprasza Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica, odbędzie się w sobotę, 29 kwietnia  2023 roku o godz. 19.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy.

 

12 piosenek, 12 opowieści amerykańskiego twórcy, zmyślonych dziwnych historii, poetyckich obrazków, snów, niby podpatrzonych, podsłuchanych rozmów.

Kameralne, minimalistyczne aranżacje i interpretacje nadają gorzkiej, surowej poezji Toma Waitsa wyjątkowo osobistego, melancholijnego charakteru.

 

WYKONAWCY

Konrad Imiela – śpiew, gitara akustyczna, perkusjonalia

Adam Skrzypek – kontrabas

Płytę pod tytułem „Waits 2022” wydało wydawnictwo LUNA MUSIC.

 

KONRAD IMIELA

Wokalista, aktor, reżyser, autor tekstów. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Pierwszą rolę po ukończeniu szkoły aktorskiej zagrał w recitalu piosenek Toma Waitsa pod tytułem „Rybi puzon”.

Premiera odbyła się na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 1995 roku. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych, kilkanaście wyreżyserowanych spektakli oraz dwie solowe płyty. Na obu grał na kontrabasie Adam Skrzypek.
 

ADAM SKRZYPEK

Instrumentalista, aranżer, od 2006 roku kierownik muzyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Jako muzyk brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych i inne. Koncertował w USA, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Anglii, Ukrainie, Białorusi, Czechach, Belgii, Francji i Luxemburgu. Współpracuje z wieloma artystami reprezentującymi rozmaite gatunki muzyczne, między innymi z Katarzyną Groniec, Krzesimirem Dębskim, Piotrem Dziubkiem, Mają Kleszcz. Współpracę z Konradem Imielą rozpoczął w 1995 roku udziałem w jego recitalu „Rybi puzon” i trwa ona nieprzerwanie do dziś.
 

KONRAD IMIELA O KONCERCIE

"Piosenki Toma Waitsa zaśpiewałem po raz pierwszy w 1995 roku, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w recitalu „Rybi Puzon”. Na potrzeby tego spektaklu, polskie teksty, na podstawie tłumaczeń Agnieszki Imieli, napisał Roman Kołakowski. Miałem wtedy 23 lata. Dziś, czasem nie jestem do końca przekonany, że to faktycznie byłem ja. Ponoć tak. Przez 27 lat, razem z Adamem często wykonywaliśmy muzykę. Zauważyliśmy, że mamy ten sam puls, pewne rzeczy na scenie, lub w studio nagrań, dzieją się między nami podświadomie i intuicyjnie. Dlatego zdecydowaliśmy się na nagranie w duecie płyty pod tytułem WAITS 2022 i granie tych utworów w wersji koncertowej.

Te piosenki są niejako „mitem założycielskim” naszej przyjaźni. W życiu i w sztuce.

Na pewno nie chciałem naśladować Toma Waitsa. W najmniejszym stopniu. Waits jest tak bardzo charakterystycznym wykonawcą, że gonienie po jego śladach mija się z celem. Dlatego tych, którzy szukają tego wspaniałego, zardzewiałego, brudnego, pokręconego świata jego muzyki, odsyłam do jego płyt. Tych, którzy chcą się zanurzyć w świat jego oryginalnej poezji, a jednocześnie są ciekawi naszych bardzo kameralnych, minimalistycznych, intymnych wręcz aranżacji i interpretacji, zapraszam na nasz koncert. Usłyszycie, jak NAPRAWDĘ brzmi kontrabas, ludzki głos, jak skrzypi podłoga sceny, jak dźwięczą wysuszone na słońcu kawałki drewna. Nie usłyszycie syntezatorów i wirtualnych instrumentów. Poczujecie wspólny puls dwóch dojrzałych artystów umiejących dzielić się z widzami muzyką i tekstem. Muzyką tekstu."

 

Bilety w cenie 35,00 zł do nabycia w kasie Kina Polonia lub online.

 

Gminne Centrum Kultury i Sztuki
ul. Prusicka 12
55-100 Trzebnica

waits_rgb_841x1190_duze_www 430.jpeg

 
fot. Łukasz Gawroński