Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

41. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów

41. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów za nami. Po raz pierwszy obchodziliśmy razem Święto Sadów i Dożynki. Po raz pierwszy też mieszkańcy miasta mogli przeżywać nasze barwne święto plonów na miejscu, w Trzebnicy. To doświadczenie, pomimo niekorzystnej pogody na długo zapisze się w ich pamięci za sprawą niepowtarzalnych smaków i zapachów płynących z kolorowych stoisk i kramików przygotowanych przez sołectwa.

Dożynki

W sobotę 18 września barwnym korowodem dożynkowym przeszliśmy spod trzebnickiej Bazyliki na Plac Pielgrzymkowy, by wziąć udział w uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Piotra Filasa SDS. Podziękowaliśmy w niej za bogactwo urodzaju i pomyślnie przeprowadzone żniwa i choć, ze względu na trwającą pandemię nie odbył się tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem, to chyba wszyscy podzieliliśmy się tego dnia pozytywnymi emocjami, które wywołała w nas możliwość ponownego spotkania i przeżywanie tego święta wspólnie.

Następnie na scenę weszli starości dożynek sołtys Stanisław Krawiec wraz z małżonką Małgorzatą, by na ręce burmistrza Marka Długozimy przekazać symboliczny bochen chleba wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku.  Burmistrz w swoim przemówieniu nawiązał to trudnego czasu jaki przeżywaliśmy w okresie trwającej pandemii, ciesząc się jednocześnie z możliwości ponownego spotkania. Poniżej prezentujemy pełną treść przemówienia.

Szanowni Państwo,

Drodzy Goście,

Kochani Trzebniczanie,

Czcigodni Kapłani,

jest mi niezmiernie miło powitać Państwa na 41. Trzebnickim Święcie Sadów połączonym ze Świętem Plonów. Mam nadzieję, że zupełnie nowa formuła dla tych wydarzeń, pozwoli nam na przeżycie dodatkowych atrakcji i emocji. Ponadto, po raz pierwszy w ciągu tych 15 lat, kiedy pełnię funkcję burmistrza Gminy Trzebnica, dożynki odbywają się w mieście, a nie tak jak do tej pory - w jednym z wybranych sołectw. Wierzę mocno, że docenią Państwo słuszność tej decyzji. Wystarczy bowiem rozejrzeć się dziś po Placu Pielgrzymkowym. Znajdziemy tam piękne, ozdobione kramiki, a w nich lokalne produkty, m.in. miód z naszych okolicznych pasiek, jabłka i gruszki z pobliskich sadów, ale też wspaniałe rękodzieła, które zachwycą zarówno trzebniczan, jak i licznie przybyłych dziś gości. Z pewnością docenią to również mieszkańcy sołectw, z którymi wspólnie od kilku miesięcy przygotowywaliśmy tegoroczne Święto Sadów i Plonów, i którym już dziś, w tym miejscu, z serca dziękuję - za zaangażowanie i bardzo dobrą współpracę.

Witam serdecznie tych, którzy są głównymi bohaterami dzisiejszego święta: rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy oraz delegacje z trzebnickich sołectw, które utworzyły korowód dożynkowy.

Witam wszystkich zgromadzonych, a w sposób szczególny starostów dożynek: Małgorzatę i Stanisława Krawców z Małuszyna.

Rozpoczynanie dożynek od Mszy św. to godny pielęgnowania zwyczaj staropolski, więc w sposób szczególny dziękuję również za obecność naszym czcigodnym księżom: Dziekanowi dekanatu trzebnickiego ks. Krzysztofowi Dornie SDS, Proboszczowi parafii św. Jadwigi Śl. i św. Bartłomieja Apostoła - ks. Piotrowi Filasowi SDS, a także ks. Piotrowi Zemanowi SDS i ks. Sebastianowi Bratkowi SDS, sprawującym dzisiejszą Eucharystię.

Czcigodni Księża, proszę przyjmijcie wyrazy wdzięczności za tę piękną Mszę św. sprawowaną w intencji rolników o dobry urodzaj, a także za ubogacające nas wszystkich Słowo Boże wygłoszone przez Ks. Proboszcza Piotra Filasa.

Podczas tegorocznego Święta Plonów w sposób szczególny chciałbym nawiązać do osoby Kard. Stefana Wyszyńskiego ogłoszonego dosłownie kilkanaście dni temu błogosławionym Kościoła Katolickiego. Jest to postać szczególnie bliska mojemu sercu. Kardynał Tysiąclecia, wielki przyjaciel Papieża św. Jana Pawła II w duchowym testamencie pozostawił nam jasne i klarowne wskazówki, w których widać ogromną troskę o każdego, pojedynczego człowieka i losy całej naszej Ojczyzny.

I kiedy przywołuję postać błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas naszych gminnych dożynek, to warto wspomnieć, że on sam był wnukiem rolnika znad Bugu i Liwca, o czym wielokrotnie wspomniał w swoich przemówieniach i z czego był bardzo dumny. Podczas całej swej posługi prymasowskiej wykazywał głęboką troskę o wieś i rolnictwo. A ci z nas, którzy pamiętają narastający w czasach PRL kryzys gospodarczy i społeczno-polityczny, to pamiętają również, że to nikt inny jak właśnie Prymas Stefan Wyszyński poświęcał tak wiele uwagi w swoich przemówieniach bardzo trudnej wówczas sytuacji rolników. Był jednym z inicjatorów powstania Solidarności rolniczej, a także wielkim miłośnikiem polskiej ziemi i polskiego narodu.

Z pewnością beatyfikacja kard. Wyszyńskiego jest dla nas inspiracją do tego, by na nowo przyjrzeć się jego nauczaniu. Trzebnica miała to szczęście, że wielokrotnie znalazła się na szlakach posługi biskupiej zarówno kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego. Stało się to głównie za sprawą św. Jadwigi Śląskiej, której doczesne szczątki spoczywają w trzebnickiej bazylice. Ci Wielcy Polacy często nawiązywali w swoim nauczaniu do naszej Patronki, a dla Jana Pawła II stała się ona Patronką dnia wyboru na Stolicę Piotrową.

Mamy już w Trzebnicy skwer św. Jana Pawła II, postanowiłem więc, że powinniśmy również uczcić postać kard. Wyszyńskiego. Dlatego też wystąpiłem z inicjatywą powstania alei, na której będzie się znajdowało popiersie Kardynała. To ważne, byśmy w sposób godny mogli okazać szacunek nie tylko dla wybitnej postaci, jaką niewątpliwie był Prymas Tysiąclecia, ale byśmy młodszym pokoleniom pokazali, w jaki sposób możemy troszczyć się o pamięć i historię.

Szanowni Państwo,

od wielu lat spotykam się z Wami na zakończenie żniw, by podziękować Panu Bogu, ale także ludziom. Przyznam, że wielką wagę przywiązuję do jednego z piękniejszych w naszej polskiej tradycji - Obrzędu Łamania Chlebem. Bardzo ubolewam, ale - ze względu na pandemię - musieliśmy w tym roku go zmodyfikować. Pamiętajmy jednak, że to właśnie ten prosty i dobry bochen chleba nas tu dzisiaj łączy. Dożynki to właściwy moment, by Panu Bogu za ten chleb podziękować, a Wam - wszystkim rolnikom z Gminy Trzebnica, sadownikom, pszczelarzom, wszystkim, którzy oddają się pracy na roli, również powiedzieć najpiękniejsze ze słów wdzięczności! Za trud Waszej pracy, za Wasze przywiązanie do ziemi, za to, że chcecie rozwijać Wasze gospodarstwa tu w Gminie Trzebnica i za to, że są one naszą chlubą.

Szanowni Państwo!

Dożynki to również stosowna okoliczność, by – wzorem poprzednich lat - wyrazić należny szacunek i podziękować za wyróżniającą pracę na różnych polach działania kolejnym mieszkańcom trzebnickich wsi – poprzez wręczenie im honorowych odznak „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznanych na mój wniosek przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę, który mówił: „Chcemy, by polska wieś była nowoczesna. Nie oznacza to jednak odcięcia od wartości i tradycji, które je ukształtowały. Wręcz przeciwnie. Rodzina, wiara i patriotyzm są moim zdaniem fundamentem polskości i rozsądnie rozumianego rozwoju”.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję i dziękuję za Wasze ponadprzeciętne wyniki pracy i społeczne zaangażowanie na rzecz swoich miejscowości. Życzę Wam i wszystkim tu obecnym Bożego błogosławieństwa na każdy dzień, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności.

Dopełniając ceremoniału wdzięczności, chciałbym również serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację tego dożynkowego święta, a szczególnie: czcigodnym celebransom dziękczynnej eucharystii, wszystkim delegacjom sołectw, służbom porządkowym: Powiatowej Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, trzebnickiej Straży Miejskiej oraz pracownikom Urzędu Miejskiego i jednostek podległych, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia, a w szczególności pracownikom GCK na czele z Panią Dyrektor Barbarą Smaś.

Dziękuję również wszystkim znamienitym gościom, którzy zaszczycili nas dziś swoją obecnością.

Szanowni Państwo!

Dożynki to święto plonów, dziękczynienia i radości. Dzięki temu, że tegoroczne Święto Plonów możemy przeżywać razem z 41. Świętem Sadów to tych powodów do radości mamy naprawdę wiele. Przed nami nie tylko festiwal lokalnych smaków, bogatych i barwnych kramików, ale wspaniałe wydarzenia muzyczne, koncerty gwiazd, na które już dziś serdecznie wszystkich zapraszam - zakończył burmistrz Marek Długozima.

Nagrody i wyróżnienia

Tradycją jest już, że podczas dożynek uhonorowani zostają mieszkańcy Gminy Trzebnica, wyróżniający się pracą na rzecz rolnictwa. Na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda przyznał odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je: Bożena Paczkowska i Zygmunt Paczkowski (Małuszyn); Franciszek Pietras (Małuszyn); Wiesława Dudek (Ligota); Józef Skotny (Trzebnica); Julian Wieczorkowski (Brzyków); Franciszek Grech (Brzyków); Marek Czerw (Marcinowo); Jolanta Galinowicz (Domanowice); Bogusław Galinowicz (Domanowice); Barbara Boczoń (Ujeździec Mały); Marek Boczoń (Ujeździec Mały); Katarzyna Sikora (Cerekwica); Mariusz Zieliński (Komorówko). Burmistrz o wspólne wręczenie odznak poprosił Radną Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Małgorzatę Calińską-Mayer oraz sekretarza Gminy Trzebnica Daniela Buczaka.

Do tradycji dożynkowych w Gminie Trzebnica należy również konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku 27 sołectw przygotowało wieńce dożynkowe. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczył burmistrz Marek Długozima. Pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Małuszyn, drugie Biedaszków Wielki, a podium uzupełniły Szczytkowice. Decyzją burmistrza przyznano również dwie równoległe nagrody Sołtysa Roku, które otrzymali Stanisław Krawiec z Małuszyna i Tadeusz Cepiel z Brzykowa.

- Każdy z Sołtysów wkłada w swoją funkcję społeczną dużo wysiłku, starań, koordynacji. Mój tegoroczny sukces dedykuję wszystkim mieszkańcom Małuszyna, którzy biorą czynny udział w każdym przedsięwzięciu, które realizujemy. Niezawodni. Chętni do działania. Życzliwi. Cóż ja bez nich? Niewątpliwie jesteście dla mnie filarem! Dziękuję Panu Burmistrzowi za docenienie mojej osoby. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie dobra współpraca na linii Mieszkańcy - Sołtys - Burmistrz, nie moglibyśmy dzisiaj cieszyć się z sukcesu. To nasze wspólne dzieło! – podziękował sołtys Stanisław Krawiec, a Tadeusz Cepiel dodał: -  Zawsze staram się być dla mieszkańców i wsłuchiwać się w ich głos. To wyróżnienie jest dla mnie nagrodą za lata pracy, ale powinno być też nagrodą dla wszystkich mieszkańców, bo bez nich nic bym nie osiągnął. Z serca dziękuję – podsumował.

Święto smaków i muzyczna uczta

Jak przystało na dożynki nie mogło zbraknąć tradycyjnych potraw i przysmaków. Sołectwa z ogromnym zaangażowaniem przygotowały swoje barwnie przystrojone kramiki. Pierogi, swojska kiełbasa, domowe przetwory, pasztety, pieczone mięsa, ciasta, nalewki – unoszące się zapachy kusiły podniebienia odwiedzających. Nie zabrakło również gwiazd – już po raz czwarty wystąpiła przed trzebnicką publicznością Eleni, a wieczorem tłumy pod scenę przyciągnął zespół MIG.

 

 

Święto Sadów

W niedzielę 20 września, już przy zdecydowanie lepszej pogodzie, obchodziliśmy jedno z najwspanialszych, a zapewne najbardziej barwnych świąt w regionie – Święto Sadów. Przeszło ono do historii pozostawiając po sobie wiele wspaniałych wspomnień. Doskonała muzyka zespołów, na czele z gwiazdami Varius Manx oraz Mateuszem Ziółko, niezapomniane smaki na kramikach pełnych lokalnych wyrobów, a także niezapomniana atmosfera – to tylko niektóre z nich.

Oficjalnie sygnał do świętowania dała dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sztuki Barbara Smaś, która ze sceny otworzyła drugi dzień święta plonów. Na placu, tradycyjnie już wystąpiły Trzebnickie Mażoretki, które zaprezentowały bogaty program artystyczny w grupach oraz solowych występach. Następnie przedstawicielki zespołu weszły na scenę, by podziękować burmistrzowi Markowi Długozimie za powołanie do życia zespołu oraz wieloletnie wsparcie. – Nie wyobrażam sobie dziś żadnej większej uroczystości w Trzebnicy bez waszego udziału, a kolejne Mistrzostwa Polski pokazują jaki postęp zrobiłyście na przestrzeni ostatnich lat. Gratuluję wam ciężkiej pracy, umiejętności oraz odnoszonych sukcesów, a także tego jak wspaniale reprezentujecie Gminę Trzebnica na zewnątrz. Wielkie gratulacje także dla waszych rodziców, trenerek oraz opiekunki zespołu Pani Małgorzaty Moskwy – powiedział burmistrz Marek Długozima.

Burmistrz nagrodził również najpiękniejsze stoiska rękodzielnicze i sadownicze. Wśród wyróżnionych znaleźli się: pasjonatka rękodzielnictwa Franciszka Woźniak, Dariusz Sikorski z Tartaku na Krzyżówce, Małgorzata Masternak ze stoiskiem Magia Lawendy, Szymon i Jakub Celmerowie z Sadów Celmerów oraz sadownik Artur Sikora.

Przed trzebnicką publicznością zaprezentował się znany i lubiany zespół IM FANKI TEAM oraz grający energetyczną muzykę z amerykańskiej sceny muzycznej lat pięćdziesiątych - Back To The 50’s. Po występach zespołów przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie „Wariacja smakowa na temat jabłka.” Nagrody wręczył burmistrz Marek Długozima w towarzystwie dyrektor GCKiS Barbary Smaś. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kutrzuba - wypiek Kuszące Jabłcucie, drugie miejsce zdobyła Dorota Trzaskacz - ciasto Jabłkowy zawrót głowy, a podium uzupełnili Anna, Kasper, Oliwia i Julian Davies - deser Jabłkowa słodycz. Wyróżnienie specjalne powędrowało do Sabiny Wałęckiej - ciasto Jabłko pod chmurką. Pozostałe wyróżnienia otrzymali: Stanisław Jasiński, Koło Gospodyń Wiejskich Szczytkowice, Marlena Cielińska Dziadosz, Zbyszek Frąckowiak oraz Julia Poznańska.

Wieczorem na wszystkich zebranych czekał muzyczny spektakl. Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy na scenie zaprezentował się Mateusz Ziółko z zespołem oraz Kasia Stankiewicz wraz z Varius Manx. Usłyszeć mogliśmy największe przeboje zespołu z „Widziałam Orła Cień” na czele.

41. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów przeszło do historii pozostawiając po sobie wiele barwnych wspomnień. Do zobaczenia za rok!