Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wernisaż wystawy Stanisława Marcina Babczyńskiego Kosmy "Fascynacje 2020"

Wernisaż wystawy Stanisława Marcina Babczyńskiego Kosmy "Fascynacje 2020" był pięknym wydarzeniem artystycznym. Na specjalne zaproszenie Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy w piątkowy wieczór 06.03.2020 w Centrum Kultury w Trzebnicy w przestrzennej Galerii Poddasze oraz w Galerii Parter (Sala im. Feliksa Mułki, Sala 100) zaprezentowano około 200 prac artysty.
Na wydarzenie przybyło ponad stu zaproszonych gości. Artysta został szczególnie uhonorowany przez Jerzego Jerycha Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Stanisław Babczyński otrzymał medal pamiątkowy z okazji 35 - lecia istnienia ZPAPPSU. Odebrał gratulacje od przedstawicieli samorządu Gminy Trzebnica, kierownika Działu Kultury, Kina i Widowisk Aleksandry Kuriaty, kuratora wystaw Łucji Kołodziejczyk, dyrektorów ościennych domów kultury, przyjaciół – artystów, rodziny oraz pozostałych miłośników sztuk plastycznych. Obornicki malarz opowiadał o tematyce swojego malarstwa, zwracając uwagę na fakt, iż istotne miejsce zajmuje w jego twórczości realistyczne przedstawienie rzeczywistości.
Jak sam o sobie mówi: „Z pełnym uznaniem hołduję tradycji w malarstwie, (…) a w wachlarzu twórczym jestem otwarty zarówno na konwencje realistyczne, jak i abstrakcję, bawienie się kompozycją, kolorem, odrealnioną figuratywnością”. Prezentowane kopie dawnych wielkich twórców malarstwa na wystawie wzbudziły zachwyt odbiorców. Dla samego twórcy namalowane kopie są możliwością „spełnienia szerokiego spektrum warsztatowego – uczą pokory wobec materii malarskiej”.
Na wystawie w Trzebnicy można obejrzeć kilka cykli tematycznych: kwiaty, martwa natura, pejzaż obrazujący nie tylko piękno ziemi trzebnickiej, ale i polskiej. Jest to 67 indywidualna wystawa twórcy. Obrazy Stanisława Babczyńskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. Spotkanie zostało uświetnione przez Alicję Sobczak, która grając na fortepianie, wprowadziła magiczny klimat w przestrzeń wystawienniczą. Na wystawę w Trzebnicy zapraszamy do 06.05.2020 w godzinach pracy Centrum Kultury. Artyście składamy jeszcze raz gorące gratulacje.