Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

40. Trzebnickie Święto Sadów za nami!

40. Jubileuszowe Święto Sadów przeszło do historii. Tradycyjnie rozpoczęte zostało przez występ Trzebnickiej Orkiestry Dętej.
Podczas dwudniowych obchodów mieliśmy okazję zaopatrzyć się w owoce z trzebnickich sadów, napić się cydru z tutejszych jabłek, spróbować powideł z tegorocznych śliwek czy smakować różnorodne miody – efekty pracy pszczół, którym zawdzięczamy te wszystkie dorodne owoce. Plac Pielgrzymkowy pękał w szwach, gościliśmy nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale również przyjezdnych z różnych zakątków województwa dolnośląskiego i nie tylko, o czym świadczyły tablice rejestracyjne zaparkowanych samochodów.

Szczególnym punktem programu było ogłoszenie wyników w konkursie "Wariacja smakowa na temat jabłka”, w wyniku którego wyłoniono zwycięzców, których nagrodził burmistrz Marek Długozima wraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty Krystyną Haładaj, Senatorem Jarosławem Obremskim oraz doradcą społecznym Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina - Piotrem Dytko.

Przyznano:

  • Nagroda za pracochłonność: Adrianna Korczak-Turowska / ciasto JABŁKOWY OGRÓD

  • Nagroda za kulinarną tradycje: Dorota Trzaskacz / ciasto TRZEBNICKA SZACHOWNICA

  • Nagroda za kulinarną kreatywność: Grażyna Wiraszka / ciasto KOCIE ŁAKOCIE

  • Nagroda za obfitość, wyrazisty smak i nagroda publiczności : Marlena Cielińska-Dziadosz / ciasto JABŁKOWA SYMFONIA

  • Miejsce III za anielski smak:
    Koło Gospodyń ze Szczytkowic - Elżbieta Taźbirek / ciasto TRZEBNICKIE JABŁKOWE NIEBO

  • Miejsce II za kompozycje smaków: Anna Braunbarth / ciasto SZARLOT GALARET

  • Miejsce I za za wariacje smakowe: Antonina Kruszona za ciasto TRZEBNICKA ANTON-ówka Z KRUSZONKĄ

 

Jak na jubileusz przystało, na przybyłych czekała duża dawka muzyki wszelakiej. Usłyszeliśmy rodzime zespoły: KTOŚ GDZIEŚ KIEDYŚ COŚ, IM FANKI TIM, CRAN, THE ONE AHEAD oraz gwiazdy krajowe i międzynarodowe BIBOBIT, JELONEK, ŁOBUZY oraz ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA. Ten wyjątkowy weekend na długo zostanie w naszej pamięci.

A jak było wcześniej?

Pierwszy, na skalę powiatu targ owoców, warzyw i kwiatów, który odbył się we wrześniu 1980r. przyjął nazwę Trzebnickie Święto Sadów i stał się corocznym świętem regionalnym. W programie znalazło się sympozjum naukowe „Sadownictwo w gospodarce narodowej” z udziałem prof. Szczepana Pieniążka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Obchody rozpoczął występ Trzebnickiej Orkiestry Dętej, a zakończył zaprzyjaźniony zespół „Profil” z Miśni (byłe NRD – obecnie Niemcy).

Kolejne obchody były programowo coraz bogatsze. Odbywały się różne konkursy wiedzy o regionie, konkurs na „Najładniejszą posesję’, „Najładniejsze stoisko owocowo warzywne”, konkurs plastyczny „Znane postacie, Trzebnica przyszłości, Postacie historyczne związane z Trzebnicą…”. Rozgrywano Turnieje Szachowe, Kolarskie Kryteria Uliczne oraz Biegi Przełajowe o „Puchar Święta Sadów”. Wystąpili wokaliści z naszej gminy, którzy odnieśli sukces na rynku krajowym: Ewelina Lisowska, Dorota Osińska i Tomek Kowalski. Posłuchać mogliśmy również Michała Bednarza – perkusisty zespołu „Trzynasta w samo południe”.

Na zakończenie jednodniowych, a od 2006 r. po raz pierwszy dwudniowych obchodów odbyły się niezapomniane koncerty z udziałem takich gwiazd jak: IRA, Czerwone Gitary, Krzysztof Krawczyk, Doda, Eleni, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Perfect, Golec u’Orkiestra, Robert Gawliński z zespołem Wilki, Paweł Kukiz z zespołem Piersi, Skaldowie, Vox, Piotr Szczepanik, Pod Budą, Kasia Kowalska, Gang Olsena, Feel czy Kombii.

To już było. Przed nami 41. Trzebnickie Święto Sadów. Do zobaczenia za rok.

(WK)

Zapraszamy do galerii: