Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

W podziękowaniu za plony

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku organizowanych przez Gminę Trzebnica. W sobotę 2 września mieszkańcy gminy wspólnie dzielili się radością płynącą z zakończenia tegorocznych żniw. Tradycyjnie już zachwyciły kramiki bogate w lokalne produkty, piękne stroje ludowe, pokaźne wieńce dożynkowe i wspaniałe bochny chleba, które są symbolem zebranych plonów i rolniczego trudu. W tym roku miejscem Gminnych Dożynek było sołectwo Brzezie.

14 430.jpeg

Wzdłuż całej wioski nie sposób było nie zauważyć przepięknych dekoracji dożynkowych. Pomysłowe ozdoby oraz niebanalne witacze, w większości wykonane ze snopków słomy, czekały na przybyłych gości i zapraszały do wspólnego biesiadowania. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem dożynkowym z wieńcami i chlebem, który poprowadziły Trzebnickie Mażoretki wraz z Trzebnicką Orkiestrą Dętą. Następnie uczestnicy przemarszu wzięli udział w plenerowej mszy świętej dziękczynnej, którą koncelebrował Prowincjał Salwatorianów ks. Piotr Filas wraz z dziekanem parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy ks. Jerzym Olszówką, proboszczem parafii nawiedzenia NMP w Koczurkach ks. Krzysztofem Dorną, ks. Sebastianem Bratkiem, rektorem kościoła pw. Czternastu Wspomożycieli w Trzebnicy ks. Andrzejem Uruskim, dyrektorem Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań w Krakowie ks. Pawłem Krężołkiem i ks. Wojciechem Woźniakiem.

15 430.jpeg

Po nabożeństwie wszystkich zgromadzonych przywitał gospodarz wydarzenia Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. –  Szanowni Państwo! Jan Paweł II mówił do rolników: „Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”. Każdego roku rozpoczynamy dożynki od mszy św. To piękny zwyczaj staropolski, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Dożynki, tak, jak Eucharystia, są przede wszystkim czasem dziękczynienia. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, ale dziękujemy również Wam – rolnikom za wysiłek i pracę na roli. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że rolnictwo, ogrodnictwo i sadownictwo to profesje wymagające wielkiego trudu i hartu, szczególnie w zmaganiu się nie tylko z anomaliami pogody, ale także z prawami unijnymi i prawami wewnętrznego rynku. W tych okolicznościach, tym większa cześć należy się ludziom, którzy pokochali swój zawód i mimo wielu przeciwności służą ziemi i ojczyźnie – mówił burmistrz podczas oficjalnego otwarcia uroczystości. – Dożynki to właściwy moment, by powiedzieć Wam – rolnikom tak ważne słowo: dziękuję! W imieniu mieszkańców naszej małej ojczyzny – Gminy Trzebnica, dziękuję za trud Waszej pracy, za Wasze przywiązanie do ziemi, do tradycji, za zdobywaną wiedzę, która pozwala Wam rozwijać gospodarstwa, a nam być dumnym z wielu lokalnych produktów – dodał.

 

Burmistrz podkreślił także, że dożynki to święto wsi i jej mieszkańców. – W tym miejscu chciałbym szczególnie pozdrowić społeczność Brzezia wraz z panią sołtys Krystyną Borecką-Roszak na czele, którzy przyjęli na siebie trud głównego organizatora tegorocznych Gminnych Dożynek. Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego jak wspaniale przygotowali Święto Plonów. Widać tutaj wielkie serce i zaangażowanie. Dziękuję wszystkim sołtysom, radom sołeckim oraz każdemu, kto w jakikolwiek sposób włączył się w przygotowanie tegorocznych dożynek. Podziękowania składam także  Prowincjałowi Salwatorianów ks. Piotrowi Filasowi, który przyjął moje zaproszenie i przybył do nas specjalnie z Krakowa, by uświetnić dzisiejszą uroczystość swoją obecnością i wygłosić Słowo Boże – powiedział burmistrz.

Obrzęd dożynkowy mieszkańcy Brzezia rozpoczęli od przybliżenia historii i tradycji tego staropolskiego święta. Były wiersze, pieśni i reprezentacyjny taniec narodowy – polonez. Na koniec starości dożynek: sołtys Brzezia Krystyna Borecka-Roszak wraz z Wiktorem Sieradzanem wręczyli burmistrzowi chleb wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielił się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.

 

Odznaczenia i nagrody

Dożynki to stosowana okoliczność, aby wzorem lat poprzednich wyrazić należyty szacunek i wdzięczność kolejnym dziesięciu mieszkańcom Gminy Trzebnica, którzy wyróżniają się pracą na rzecz rolnictwa i tym samym przyczyniają się do rozwoju gminy. Na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel przyznał odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” następującym osobom: Józefowi i Urszuli Zaborowskim z Domanowic, Janowi Janik z Biedaszkowa Wielkiego, Marii Janik z Biedaszkowa Wielkiego, Marii Świątek z Brzezia, Michałowi Woś z Brzezia, Tadeuszowi Kowalikowi z Biedaszkowa Małego, Wandzie Woźniak z Ligoty, Zbigniewowi Masztalerzowi ze Skoroszowa, Stanisławie i Marianowi Winklerom z Brzykowa oraz Damianowi Werbickiemu z  Masłowa.

20 430.jpeg

Do tradycji dożynkowych w Gminie Trzebnica należy również konkurs na najpiękniejszy wieniec oraz kramik. W tym roku aż 34 sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe, nawiązujące do dawnych tradycji. Jak przyznaje komisja konkursowa powołana przez burmistrza, wybór zwycięzców był naprawdę trudny, ponieważ wszystkie zostały wykonane z wielką precyzją i starannością. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano mieszkańcom Brzykowa, drugie zdobyło sołectwo Jaźwiny, natomiast miejsce trzecie – Domanowice. Wyróżnienia natomiast otrzymały: Marcinowo, Raszów i Skarszyn. Warto wspomnieć, że decyzją burmistrza wszystkie sołectwa biorące udział w tegorocznych dożynkach zostały docenione i nagrodzone. – Chciałbym również wręczyć specjalne wyróżnienie mieszkańcom Małuszyna za wieniec dożynkowy, który przedstawia postać naszej patronki – św. Jadwigi. Jest on zawiązaniem do Roku Jadwiżańskiego, jaki obecnie przeżywamy z okazji 750-lecia kanonizacji księżnej –powiedział burmistrz. Wyróżnienie odebrał sołtys Małuszyna Stanisław Krawiec oraz siostra Jana Agnieszka Gabriel, która przyczyniała się do powstania tego niezwykłego wieńca.

 

Święto Plonów to także okazja, aby podziękować wszystkim sołtysom, którzy z wielkim zaangażowaniem działają na rzecz lokalnej społeczności. Tak jak miało to miejsce w ubiegłych latach, również i tym razem przyznano tytuł Sołtysa Roku. Nagrodę z rąk burmistrza odebrała sołtys Komorówka Lidia Wajran. – Dziękuję panu burmistrzowi Markowi Długozimie za to piękne wyróżnienie, które jest przede wszystkim sukcesem wszystkich mieszkańców Komorówka. Bowiem wyznaję zasadę, że sołtys nie istnieje bez mieszkańców. Dziękuję tym, którzy pomogli w przygotowaniu kramików i wieńców. Bez waszej pomocy udział w tegorocznych dożynkach byłoby niemożliwy. Jesteście wspaniali – powiedziała tuż po odebraniu nagrody sołtys Komorówka Lidia Wajran. Również sołtys Małuszyna Stanisław Krawiec został doceniony za zaangażowanie w sprawy swojego sołectwa, otrzymując wyróżnienie w kategorii Sołtys Roku.

413 (2) 430.jpeg

Powód do radości mieli także mieszkańcy Brzezia. Niebawem w ich miejscowości powstanie nowa świetlica wiejska. Kamień węgielny pod budowę inwestycji przekazał burmistrz Marek Długozima. – Panie burmistrz, z całego serca dziękuję za ten symboliczny kamień węgielny. Zapewniam, że gdy powstanie świetlica w Brzeziu, będzie ona miejscem spotkań całej naszej społeczności, gdzie wspólnie zadbamy o rozwój kultury i krzewienie polskich tradycji – powiedziała sołtys Brzezia Krystyna Borecka-Roszak.

418 430.jpeg

Święto smaków i muzyczna uczta

Jak przystało na dożynki nie mogło zbraknąć tradycyjnych potraw i przysmaków. Sołectwa z ogromnym zaangażowaniem przygotowały swoje barwnie przystrojone kramiki. W tym roku było ich 19. Pierogi, swojska kiełbasa, domowe przetwory, pasztety, pieczone mięsa, ciasta, nalewki – unoszące się zapachy kusiły podniebienia odwiedzających. – Święto Plonów organizowane w Gminie Trzebnica jest naprawdę wyjątkowe – powiedziała pani Renata z Wrocławia i dodała: – Ogromne wrażenie robią nie tylko wieńce dożynkowe, ale także kolorowe kramiki, obfitujące w lokalne produkty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Niezwykłym przeżyciem był również obrzęd dzielenia się chlebem. Warto przyjechać tu całą rodziną, ponieważ atmosfera jest wspaniała i każdy znajdzie coś dla siebie.

Pod wrażeniem organizacji dożynek był także Prowincjał Salwatorianów ks. Piotr Filas: – To zaszczyt być dzisiaj tutaj i uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, które wspólnie stworzyli mieszkańcy całej gminy. Jako Prowincjał Salwatorianów jestem wdzięczny burmistrzowi, szczególnie za Światowe Dni Młodzieży i za to, że Gmina Trzebnica, a także Brzezie tak pięknie ugościło młodzież z całego świata. Dlatego ilekroć przyjeżdżam na trzebnickie ziemie wiem, że mogę liczyć na dobrą współpracę i życzliwość.

– Jestem oczarowana tym, co zrobili mieszkańcy Brzezia. Idąc przez wieś nie mogłam oderwać oczu od tych wspaniałych dekoracji. Widać tu wielki zapał i talent mieszkańców, którzy solidnie przygotowali się do tegorocznego święta plonów – powiedziała dyrektor Zespołu Administracyjnego Placówek Oświaty Krystyna Haładaj.

Tradycyjnie już dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji, w tym występy muzyczne. Na początek sołectwa przystąpiły do ośpiewania wieńców dożynkowych. Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały Trzebnickie Mażoretki. Był także występ Trzebnickiej Orkiestry Dętej i zespołu ludowego „Brzykowianie” z Brzykowa. Wieczór należał do gwiazdy disco polo – TOP ONE, która od blisko 20 lat rozgrzewa serca Polaków. Natomiast zabawę do późnych godzin nocnych zapewnił zespół Flash.

Głównym organizatorem Dożynek Gminnych w Brzeziu była Gmina Trzebnica. Trud organizacyjny przyjęło na siebie sołectwo Brzezie. Tegorocznymi sponsorami dożynek byli: Sady Celmerów, Marian Skóra SANMAR, Sebastian Skóra SEBTEX, firmy Rolbliz i Selltech.