Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Słoneczne dożynki w parku

W sobotę 3 września odbyły się doroczne dożynki w Gminie Trzebnica. Tym razem w pięknym parku w Cerekwicy. Jak co roku dopisała pogoda, a licznie przybyli mieszkańcy gminy i rolnicy dziękowali za plony zebrane podczas żniw. Sercem imprezy była scena, która tętniła życiem, a ustawione wokół placu kramiki kusiły pysznościami.

Mieszkańcy Cerekwicy solidnie przygotowali się do uroczystości. Goście, którzy wjeżdżali do wioski witały zabawne i niebanalne dożynkowe ozdoby ze słomy – gigantyczne prosiaki, traktory, scenki rodzajowe, a do tego wielkie banery zapraszające na dożynki. Nie można było nie zauważyć, że wieś, a także cała gmina, w tym dniu świętuje.

Miejsce dożynek też przypadło wszystkim do gustu. Było sporo słońca na polanie i dużo cienia pod wielkimi drzewami, gdzie ustawiono kramiki przygotowane przez sołectwa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

- Wspaniała atmosfera, piękne wieńce i kramiki- jestem pod wrażeniem powiedziała Pani Renata z Wrocławia. - Co roku biorę udział w dożynkach organizowanych przez Gminę Trzebnica, jednak w tym roku, Święto Plonów w Cerekwicy przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Muszę przyznać, że nie byłam w stanie spróbować wszystkich wspaniałości przygotowanych przez gospodynie sołectw, jednak to co do zaoferowania miały Panie na stoiskach Cerekwicy, Nowego Dworu i Koniowa sprawiło, że na długo zapamiętam ten dzień i zapewniam, że na kolejne dożynki również przyjadę - dodała.

Dożynkowy obrzęd

Gospodarzami tegorocznego wydarzenia byli: burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, zaś starostami sołtys Cerekwicy Edward Sikora i Bożena Grochala. Mszę dziękczynną koncelebrował ks. Jerzy Olszówka SDS, dziekan parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy wraz z ks. Krzysztofem Dorną SDS - proboszczem parafii w Koczurkach, ks. Sebastianem Bratkiem SDS, proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Cerekwicy ks. Jackiem Olszewskim, proboszczem parafii w Czeszowie ks. Jackiem Tomaszewskim oraz ojcem Wiesawem Dudkiem z Kryniczna.

Obrzęd dożynkowy, podobnie jak w ubiegłym roku, poprowadził zespół ludowy AleBabki z Czeszowa. Aby tradycji stało się zadość – dożynkowym bochnem chleba upieczonym z zebranego w tym roku zboża – z mieszkańcami gminy, sołtysami, radnymi, duchowieństwem i zaproszonymi gośćmi podzielił się gospodarz dożynek burmistrz Marek Długozima, który wcześniej oficjalnie powitał wszystkich zebranych. -

- Dożynki to święto wsi i jej mieszkańców, którzy stają na straży najpiękniejszych wartości i tradycji narodowych, czego dowodem są prezentowane zwyczaje narodowe, wieńce i kramiki. Dziękuję mieszkańcom Cerekwicy z sołtysem Edwardem Sikorą na czele za to, że wzięli na siebie trud organizacji tegorocznych gminnych dożynek. Dziękuję także wszystkim sołtysom, radom sołeckim oraz każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do organizacji tej pięknej uroczystości, w której możemy dziś wspólnie brać udział powiedział burmistrz Marek Długozima. - Życzę wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. Otrzymując z rąk starostów dożynkowych bochen chleba, który jest symbolem zebranych plonów i rolniczego trudu, składam wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności za owoce waszej niełatwej pracy a dzieląc się tym chlebem z uczestnikami dożynkowych uroczystości wyrażam pragnienie byśmy umieli dzielić się nim z innymi – dodał.

Podziękował także służbom mundurowym za zabezpieczenie trasy i terenu imprezy – policji Powiatowej, Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej z Trzebnicy, mieszkańcom Cerekwicy oraz wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w przygotowanie tej uroczystości. Podziękował także wszystkim sołectwom, które przygotowały swoje kramiki, a było ich 23, oraz przepiękne wieńce dożynkowe niesione przez przedstawicieli wisi w kolorowych strojach regionalnych. W tym roku przygotowało je 29 wiosek. Każdy z nich robił niesamowite wrażenie.

Podczas otwarcia dożynek głos zabrali także – starosta powiatu Waldemar Wysocki, Piotr Regiec, dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych oraz sołtys Cerekwicy Edward Sikora.

Wieńce i medale

W tym roku przyznano trzy pierwsze miejsca – wieńcom z Brzezia, Domanowic i Komorówka. Przyznano także dwa trzecie miejsca – wioskom Ligota i Małuszyn. Wyróżnienia otrzymały – Szczytkowice, Skarszyn, Raszów, Ujeździec Mały. Nagrody ufundował burmistrz Marek Długozima.

Wieniec z Brzezia reprezentował Gminę Trzebnica i powiat trzebnicki na dożynkach wojewódzkich, które odbyły się dzień później w Krzyżowej.

Podobnie jak w latach poprzednich na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel przyznał odznaki „Zasłużony dla polskiego rolnictwa” dziecięciu rolnikom z Gminy Trzebnica. Otrzymali je: Zofia i Czesław Babula z Cerekwicy, Teresa i Krzysztof Dąbek z Domanowic, Antonina Grech z Brzykowa, Zdzisław Lisowski z Cerekwicy, Jadwiga Nitarska z Biedaszkowa Wielkiego, Jan Wonchała z Brzezia, Michalina Wywiał z Ligoty, Stanisław Zieliński z Komorówka, Ryszard Ziemba ze Skoroszowa i Sylwester Utratny z Masłowa.

- Bardzo się cieszę z faktu, że moja prawie 40- letnia praca na roli została doceniona. Nie mogę powiedzieć, że była ona ciężka- wszystko zależy od dobrej organizacji, bo jeśli zaplanujemy każdy dzień- znajdziemy czas na wszystko. Bardzo dziękuję za to odznaczenie panu Burmistrzowi w imieniu własnym jak i mojego mężapowiedziała Zofia Bubula, która jako jedna z dziesięciu otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa”.

Dożynki to także doskonały moment, by podziękować sołtysom. Tym razem Sołtysem Roku została Krystyna Borecka – Roszak z Brzezia. Z rąk burmistrza otrzymała czek na kwotę 1500 zł z przeznaczeniem na potrzeby wsi. Zajęła także trzecie miejsce w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wrocławską na Najlepszego Sołtysa Dolnego Śląska. Miejscowość Brzezie natomiast zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie także organizowanym przez GW – na najbardziej Gospodarną wieś Dolnego Śląska ( więcej str . ….. ). Otrzymała ona z tego tytułu listy gratulacyjne z rąk burmistrza. Podobnie jak Dorota Pietrzak, sołtys z Rzepotowic, która zajęła jeszcze wyższe, bo drugie miejsce w plebiscycie na najlepszego sołtysa Dolnego Śląska.

- Dziękuję panu burmistrzowi Markowi Długozimie za to wyróżnienie i docenienie nie tylko mojej pracy. Nagrodę odbieram ja, ale to zasługa wszystkich mieszkańców. Praca na rzecz Brzezia z tak wspaniałymi i chętnymi do pomocy mieszkańcami, to ogromna przyjemność. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tworzeniu wieńca dożynkowego, kramiku i tym, którzy przygotowywali przepyszne swojskie jadło. Jesteście wspaniali powiedziała Krystyna Borecka-Roszak, sołtys Brzezia.

Burmistrz wyróżnił w tym roku jeszcze jednego sołtysa, a mianowicie Tadeusza Jakubowskiego z Ligoty za zaangażowanie w problemy swojej wioski. On także otrzymał pieniężną nagrodę w wysokości 500 zł.

Z kolei sołtys Cerekwicy Edward Sikora w imieniu mieszkańców wręczył burmistrzowi tytuł Honorowy Obywatel Cerekwicy. To drugi taki tytuł przyznany przez tę wieś. Pierwszy otrzymał wieloletni były proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Cerekwicy ks. Zbigniew Kondracki EC.

Pysznie i muzycznie

Dożynki to nie tylko uroczystości dziękczynne. To także czas dla całych rodzin. Przygotowano dla nich nie tylko różnorodne występy na scenie i pokazy, ale także niespodzianki dla dzieci. Dla nich przygotowano wesołe miasteczko oraz dmuchańce. Ogłoszono także wyniki dziecięcego konkursu „Koty za płoty”. Pierwsze miejsce zdobył Filip Kowalski 9 lat, drugie – Alicja Lisowska 9 lat, trzecie – Natalia Kochmańska 10 lat. Wyróżnienia – Martyna Kondracka, Julita Grochala, Seweryn Okoński, Artur Okoński, Zuzanna Białek, Eryk Wiraszka, Aleks Michalski, Brajan Michalski i Piotr Białek.

W tym roku na 23 kramikach można było skosztować mnóstwa przysmaków. Królowały pachnące chleby, przepyszne mięsiwa, wędzone kiełbasy oraz wędliny, nalewki, ciasta oraz mnóstwo różnych specjałów. Nad polaną unosił się pachnący dym z grillowanych smakołyków, a stoły przygotowane dla biesiadników zapełnione były do ostatniego miejsca.

Scena także tętniła życiem. Swój repertuar zaprezentowały zespołu ludowe ze Skarszyna i Brzykowa, był także emocjonujący występ Street Workout Trzebnica, a także muzyczne show zespołu Redlin. Jak artyści sami stwierdzili, przy ich muzyce trudno usiedzieć w miejscu - i tak właśnie było. Wieczór należał do gwiazdy disco polo zespołu Bayer Full. Publiczność szalała, a sam lider Sławomir Świerzyński był zachwycony gościnnością, regionalnymi potrawami czy atmosferą panująca na dożynkach. - Po raz kolejny mam przyjemność gościć w Gminie Trzebnica, tym razem na Dożynkach Gminnych w Cerekwicy. Cieszę się ogromnie, że mogłem zaśpiewać dla wszystkich obecnych podczas Święta Plonów. Muszę przyznać, że było pięknie – wspaniała publiczność, która bawiła się i śpiewała razem z nami, kolorowe kramiki, piękne wieńce dożynkowe i wyśmienite swojskie jadło, którym poczęstowano nas przed koncertempowiedział.

Głównym organizatorem dożynek była Gmina Trzebnica. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Sponsorami tegorocznych dożynek byli: Bank Spółdzielczy, Ambra-Cydr, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, Sanmar, Cukiernia Beza, Nadleśnictwo Oborniki Śląskie firma Bricomarche oraz Kwiaton.

Galeria zdjęć dostępna tutaj.