Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest sobota 13 lipca
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

XXXVII Trzebnickie Święto Sadów

Trzebnickie Święto Sadów, które słynie z wielu atrakcji, a szczególnie z obfitości swoich sadów, co roku przyciąga tłumy. W dniach 18-19 września pomimo niesprzyjającej aury mieszkańcy oraz licznie przybyli goście zgromadzili się na placu pielgrzymkowym, aby wspólnie obchodzić owocowe święto.

 

W czasie dwudniowej imprezy na uczestników czekało mnóstwo wspaniałych atrakcji, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Głównym punktem programu były oczywiście znakomicie prezentujące się kramiki sadownicze wśród, których królowały jabłka. Kolorów dodawały także inne przepyszne owoce m.in. gruszki, winogrona, śliwki czy dojrzałe dynie. Obok stoisk sadowników znalazły się także wyroby pszczelarskie i rękodzielnicze. Ponadto można było skosztować soków z jabłek z trzebnickich sadów, miodu oraz naturalnych produktów lokalnych m.in. chałwę lnianą czy przepyszny wiejski chleb na zakwasie.

Oprócz wielu kolorowych domków lokalnych sadowników byli obecni również wolontariusze z PZS nr 1, którzy malowali twarze, rozdawali balony sponsorów i upominki dla dzieci zachęcając przy tym do wzięcia udziału w akcji „Wylosuj anioła" oraz dzielenia się pomysłami w „Banku dobrych pomysłów". Zaś miłośnicy mocnych wrażeń, jak co roku mogli skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka.

Przybyłych na Święto Sadów gości przywitał Burmistrz Marek Długozima – Święto Sadowników to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, które organizuje Gmina Trzebnica. Każda kolejna edycja przygotowywana jest z coraz większym rozmachem, a wszystko z myślą o mieszkańcach i turystach, którzy tak licznie w tych dniach przybywają do Trzebnicy. Cieszę się, że mimo niepogody tak wiele osób zgromadziło się na placu pielgrzymkowym, aby wspólnie przeżyć ten piękny czas i skorzystać z proponowanych atrakcji i spróbować dobrodziejstw naszych wspaniałych trzebnickich sadów – Na scenie obecny był także Nadburmistrz partnerskiego miasta Siegfried Müller, który przewodniczył delegacji z Kitzingen. Ta bowiem, co roku przyjeżdża na obchody Święta Sadów, ale tym razem przybyła również na nadanie tytułu Honorowego Obywatela Trzebnicy - mieszkańcowi Kitzingen - Clausowi Luxowi.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem muzycznej uczty szczególnie dla fanów bluesa i rocka. Na scenie zaprezentowały się znane zespoły: Ktoś Gdzieś Kiedyś Coś, Im Fanki Tim, Cran oraz Trzynasta w Samo Południe. Między koncertami swoje umiejętności choreograficzno-taneczne zaprezentował Sin Nombre Tribe – zespół preferujący współczesny taniec orientalny.

W niedzielę również nie zabrakło znakomitych występów muzycznych. Na początek zaśpiewał Dobry Zespół, a następnie latynoskich rytmów dostarczył publiczności Tercet Egzotyczny, który przyjechał na specjalne zaproszenie burmistrza. Energetyczny pokaz Zumby i koncert Grils On Fire także rozgrzał przybyłych gości.

Finał Trzebnickiego Święta Sadów to moment, kiedy zostają nagrodzeni zwycięzcy w konkursie na najładniejsze stoisko sadownicze. W tym roku nagrody przyznali burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Beata Kempa szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Pierwsze miejsce za najpiękniejszy owocowy kramik zajął Piotr Woźniak Raszów-Księgnice, drugie przypadło Iwonie Grodzickiej z Brzykowa, na trzecim miejscu znalazł się Zbigniew Piziewicz z Księgnic. Natomiast wyróżnienie otrzymał Zbigniew Diaków.

Gwiazdą wieczoru tegorocznego Święta Sadów był zespół Zakopower, który zagrał swoje największe przeboje i tym samym napełnił publiczność pozytywną energią. Pomimo deszczu fanów pod sceną nie brakowało.

W organizacji gminę wsparli sponsorzy: Zielone Centrum, Tarczyński S.A., FM Group, Piekarnia Familijna, Centrum Handlowe Marino, Bank Zachodni WBK Grupa Santander, Bank Spółdzielczy w Trzebnicy, JUSAM, ZEMD, Sady Trzebnica, Intermarche, Bricomarche, Cydr Lubelski, Hotel Trzebnica. Partner: Gminne Centrum Medyczne TRZEBNICA- ZDRÓJ.